Залудно бегство
Антолог

Залудно бегство

Шифра на артикл: 063945
ISBN: 9786082436128
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Како старото злато да го претворите во бесценето богатство? На крајот од XIX век, Сигурлина се наоѓа во безизлезна ситуација. Пораснала без мајка, покрај татко ексцентрик кој очекува неговата ќерка да го помине животот помагајќи му при каталошката обработка на исландските археолошки артефакти. Но Сигурлина копнее за образование и возбуда, така што ја зема судбината во свои раце. Еден ден одеднаш исчезнува од Рејкјавик со историска реликвија од збирката на татко ѝ. Преку низа неверојатни настани, артефактот е откриен во музејот „Метрополитен“ во Њујорк. Во меѓувреме, исландската полиција започнува истрага за кражбата. „Залудно бегство“ е опишан како модерна пикарска приказна за зачувувањето на културното богатство. Романот пружа интригантен поглед на тоа како нештата го стекнуваат своето место во историјата и плете интересна приказна за човечките судбини врз кои почива таа историја. За овој роман, Паулсдотир ја добива и престижната Награда за литература на Европската Унија за 2021 година.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Историска фикција
Автор Сигрун Паулсдотир
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2024
Број на страници179
Димензија13 x 20 cm

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Maggie O Farrell
699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
420 МКД
6,80 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Ани Ерно
390 МКД
6,31 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
490 МКД
7,93 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Kate Atkinson
1.699 МКД
27,49 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Natasha Pulley
699 МКД
11,31 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.07 MB