Големите исчекувања
Магор

Големите исчекувања

Шифра на артикл: 008229
ISBN: 9786082234182
Код на производителот: 8229
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
чарлс Дикенс (1812 – 1870) се смета за најуспешен и најпознат англиски романописеc. Пишува живо, интересно и духовито, во своите дела комбинирајќи го реализмот со бајковидните елементи, фактите и конкретните детали со фантазијата, фарсиcхноста и мелодрамата, секојдневното со необиcхното и cхудното. Големите исcхекувања (1861) се смета за еден од најдобрите романи на Дикенс. Романот е извонредно згуснат и суптилен во својата драматиcхна психологија, ликовите се оригинални, необиcхни, неповторливи, а приказната е интересна, со заплет што е полн со изненадувања и го задржува вниманието на cхитателот сѐ до крајот. Критиката го третира романот како билдунгсроман, односно роман за психолошкото и моралното созревање на протагонистот, следејќи го развитокот на неговиот карактер од детството до зрелите години. Романот ги истражува големите егзистенcијални теми: лјубовта и одбивањето, богатството и сиромаштијата, борбата меѓу доброто и злото и конеcхната победа на доброт
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Чарлс Дикенс
Издавач Магор
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници528

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Allison Galbraith
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.03 MB