Вештачко дишење
Антолог

Вештачко дишење

Шифра на артикл: 008327
ISBN: 9786082432724
Код на производителот: 8327
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Вештачко дишење“ е објавен во 1980 година, време кога илјадниcи граЌани на Аргентина „исчезнале“ при обидот на владата да создаде авторитарна драва. Во облик на детективски роман, преку различни нивоа на мистерија, книгата ги истраува силите на влијание низ историјата на Аргентина. Нараторот, писател по име Емилио Рензи, почнува да го бара исчезнатиот вујко, Марсело Маги, кој е поврзан со низа контрадикторни семејни приказни и енигматични писма. Токму преку тие писма Емилио дознава дека неговиот вујко водел истраги за животот на Енрике Осарио, секретар и шпион на аргентинскиот диктатор Росас од деветнаесеттиот век. Романот во вториот дел се претвора во своевиден есеј во кој авторот развива книевни теории преку разговор меЌу два лика, извртувајќи ги законите на картезијанската логика и конструирајќи фасcинантни тези, како врската меЌу Кафка и Хитлер.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Историска фикција
Автор Рикардо Пиглија
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2018
Број на страници222

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Kate Atkinson
1.699 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Natasha Pulley
699 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Anthony Doerr
699 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Maggie O'Farrell
1.699 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Diana Gabaldon
999 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Isabel Allende
599 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Patrick O'Brian
699 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : T. L. Huchu
699 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Patrick O'Brian
699 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.39 MB