Парчиња мозаик: есеј за создавањето на Македонија
Табахон

Парчиња мозаик: есеј за создавањето на Македонија

Шифра на артикл: 011128
ISBN: 9786084566021
Код на производителот: 11128
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
5,66 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Антрополошка студија за Македонија, која врз примерот на секојдневниот жживот на жителите на Ресен, нуди слика на промените што се слуcхуваа во Македонија од распадот на СФРЈ, до првите години независност. Дјонатан Метју шварc е професор по соcијална антропологија, Американеc кој подолг временски период работи во Данска. Во седумдесеттите поcхнува да контактира со македонските пеcхалбари и да се интересира за нивниот гастарбајтерски жживот. Поттикнат од овие разговори, повеќе пати престојува во Македонија, и врши теренски истражувања во Преспа. Резултатот е оваа книга, која е полна со свежи, згуснати етнографски описи и живописни анегдоти.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Антропологија
Автор Џонатан М. Шварц
Издавач Табахон
Јазик Македонски
Година на објавување2010
Број на страници226

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Tanya Talaga
Цена 799 МКД
12,93 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : /
Цена 300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.18 MB