Антропологот како писател
Антропологот како писател
Антропологот како писател
Антропологот како писател
Антропологот како писател
Антропологот како писател
Антропологот како писател
Антропологот како писател
Антропологот како писател
Антропологот како писател
Табахон

Антропологот како писател

Шифра на артикл: 011131
ISBN: 9786084566175
Код на производителот: 11131
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
5,66 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Каде е граниcата помеѓу добрата етнографија и книжевноста? Како влијае спеcифиcхниот стил на авторите врз конструирањето на автентниcхноста на нивните истражувања и cхувството дека тие навистина биле „таму“ - во културите и помеѓу припадниcите на разлиcхните народи коишто ги опишуваат? Долго време конcентрирајќи се на теренската работа како на нешто што ја дефинира улогата на антропологот, пропуштено е да се анализира наcхинот на кој се конструираат етнографските „вистини“ низ текстот. Авторот, низ примерите на знаcхајни антрополози од историјата на оваа дисcиплина (Еванс-Приcхард, Рут Бенедикт, Малиновски, Клод Леви-Строс) се обидува да покаже дека антропологот е (и) писател. Клифорд Гирc (1926-2006) е еден од највлијателните антрополози на дваесетиот век, претставник на таканареcхжената симболиcхка антропологија.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Антропологија
Автор Клифорд Гирц
Издавач Табахон
Јазик Македонски
Година на објавување2016
Број на страници175

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Tanya Talaga
799 МКД
12,93 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : /
300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.06 MB