Планино, убавице!
Антолог

Планино, убавице!

Шифра на артикл: 052139
ISBN: 9786082435725
Код на производителот: 52139
Автор: Вера Лилчиќ
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
4,05 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Еден планинарски дневник, а многу авантури! Баба Вера се навраќа на далечната 1954 година и оттогаш редоследно ги раскажува своите дружби со планините. Водејќи дневник и собирајќи потписи од учениците, преку овие записи нè понесува и нас заедно со неа по маркираните, спирални патеки низ сите планини, низ сите врвови на тогашна Југославија, преку Кајмакчалан, Пелистер, Шар Планина, Титов Врв, Копаоник, Фрушка Гора, Словенечките Алпи и Триглав … сè до престолнината Белград, до другарот Тито… на нејзината најголема авантура – планинарската штафета. Низ овој планинарски дневник таа неколку пати го освојува и нејзиниот омилен врв – Љуботен, а секое искачување е ново доживување. Некогаш со соучениците, некогаш со планинарски друштва, некогаш со татко ѝ и другарите, нејзиниот дневник станува сè побогат со поминати километри, освоени врвови, изодени планини во време и невреме, описи, прекрасни пејзажи, слики, погледи, восхитувања…
Карактеристика Вредност
Kатегорија Природа и авантура
Автор Вера Лилчиќ
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Година на објавување2022
Број на страници127

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : David Attenborough
1.199 МКД
19,40 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Rachel Carson
999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Barry Stone
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Zak George
899 МКД
14,55 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 10.69 MB