Маѓепсана училница
Бата Прес

Маѓепсана училница

Шифра на артикл: 063950
ISBN: 9786082532493
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во сосема вообичаено училиште, во едно сосема вообичаено одделение, доаѓаат три необични ученици. Наставата одеднаш стана интересна, а часовите и лекциите се толку забавни што можат да се совладаат со леснотија – и тоа низ игра. Од сè што ова одделение ќе научи, најважната лекција е дека низ пријателството и запознавањето со различните луѓе, нашиот свет станува богат и волшебен. „Маѓепсана училница“ е најпознатото дело на славната чешка писателка за деца Ивона Бжезинова. Оваа книга ги доби наградите „Магнезија литера“ во 2002 година и „IBBY“ во 2004. Овој роман е дел од европската програма Barfie (Книги за интеркултурна едукација), чија цел е да промовираат книги што развиваат толеранција и интеркултурен дијалог. Во Маѓепсана училнициа се зборува за три ромски деца што често менуваат училишта, следејќи ги своите родители, кои се магионичари што патуваат. Затоа нивното образование не е на завидно ниво – не може да се каже дека течно читаат и пишуваат, а ниту математиката не им оди од рака. Децата наидуваат на безброј предрасуди и поради тоа паѓаат во неволји. Меѓутоа, благодарејќи на магичните моќи, успеваат да докажат дека тоа што не се добри ученици, не значи дека не се добри другари и паметни, чесни луѓе.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Романи за деца
Автор Ивона Бжезинова
Издавач Бата Прес
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2023
Број на страници77

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
430 МКД
6,96 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.05 MB