Во тугја земја
Антолог

Во тугја земја

Шифра на артикл: 045156
ISBN: 9786082434759
Код на производителот: 45156
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
По меѓународниот успех на „Совршената дадилка“, Лејла Слимани раскажува страсна романса меѓу мароканскиот војник Амин, кој се борел на страната на Франција во Втората светска војна, и Французинката Матилда. По завршувањето на војната, младиот пар се сели во Мекнес, Мароко. Брак, преселба, прво дете, второ дете… Илузиите наскоро се судираат со стварноста. Додека Амин ја обработува карпестата почва, Матилда се задушува од суровата клима – омразена од француските доселеници бидејќи се омажила за Мароканец и отфрлена од Мароканците бидејќи не е една од нивните. Амин, пак, иако ја сака својата сопруга, понекогаш се прашува зошто одбрал толку непокорна жена. Тие, но и сите ликови од романот, како да живеат „во туѓа земја“. Десетте години низ кои се протегнува дејството се годините на напнатост и насилства, кои водат до независност на Мароко во 1956 година.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Историска фикција
Автор Лејла Слимани
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Година на објавување2021
Број на страници290

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Kate Atkinson
1.699 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Natasha Pulley
699 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Anthony Doerr
699 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Maggie O'Farrell
1.699 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Diana Gabaldon
999 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Isabel Allende
599 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Patrick O'Brian
699 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : T. L. Huchu
699 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Patrick O'Brian
699 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.36 MB