Глувци и мачки наопачки
Темплум

Глувци и мачки наопачки

Шифра на артикл: 005187
ISBN: 9786084658429
Код на производителот: 5187
Достапно веднаш
0 МКД
310 МКД
310 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Глувци и мачки наопачки“ е книга за деца на хрватскиот писател Луко Паљетак, составена од десет хумористични и забавни песни, во кои подеднакво можат да уживаат и децата и возрасните. Игривите стихови, на македонски донесени преку одличниот превод на Пандалф Вулкански, заедно со извонредните илустрации на Александар Иванов, го водат читателот на возбудливо патување и дружење со згодите и незгодите на мачката што многу јадела, мачката што многу пиела, мачката што многу се смеела, мачката што била многу витка, мачката на психијатар… Фрагмент од книгата: „Една мачка многу пиела, трезна не била ни кога спиела, само цугала, само џокала, само шљокала, само локала, и еден ден од покрив се скљокала – баш дожд паѓал тој ден – врз главата на глушец еден. Тој глушец бил тотално трезен и љубезен ко да е везен, не пиел ни ракија ни џин ни рум, пиел само тоникум, пиел само некакви кокти и малку грицкал нокти. Кога од покривот паднала мачката сосем се изгубила (а не била смачкана), онака цврцната, онака швркната, во главата заматкана по патот се запаткала пијана ко затка! Ни глушецот не бил смачкан, само бил на работ на плачка, онака шизнат, онака ѕвизнат.“ (од песната „Една мачка многу пиела“)
Карактеристика Вредност
Kатегорија Сликовници
Автор Луко Паљетак
Издавач Темплум
Јазик Македонски
Година на објавување2015
Број на страници36

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Joseph Coelho
599 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.44 MB