Пилето ми пее
Фолконика

Пилето ми пее

Шифра на артикл: 093703
ISBN: 9786086675967
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
200 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Музичка фолк сликовница за деца, новина во детското издаваштво, со уникатност по својот концепт. Спој на македонското народно музичко творештво и македонската ликовна уметност. Инспирација од познатата и популарна, македонска народна песна, „ПИЛЕТО МИ ПЕЕ“, која на страниците на сликовницата е мелографирана и обработена од долгогодишен музички педагог Славејко Гиразов, исполнувајќи ги целите, да биде прифатлива и со текст и тема за децата. Целта е да се даде придонес кон зачувување на македонското музичко културно наследство и фолклорното творештво и тоа да им се понуди на децата во една форма, која ќе биде прифатлива за нив, за да го засакаат и продолжат да го негуваат, како наше национално богатство. Но, децата да спознаваат и нови естетски содржини, преку ликовните дела, со што ќе се воспитуваат и ќе градат култура на вредности. Сликовницата на своите страници го содржи текстот на песната и нотни записи за истата, распоредени според строфите на страниците.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Сликовници
Автор Душко Георгиевски
Издавач Фолконика
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2023
Број на страници20
Димензија20x28cm

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Joseph Coelho
599 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Janet Lawler
899 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 12.2 MB