Бил Гејтс : претприемач и филантроп
Бата Прес

Бил Гејтс : претприемач и филантроп

Шифра на артикл: 003519
ISBN: 9786084654018
Код на производителот: 3519
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Бил Гејтс е познат како коосновач на Мицрософт и како човекот што ја моделира компјутерската ера. Но, УСА ТОДАЅ, националното списание број 1, предвидува: „ Неговото најтрајно влијание може да биде во областа на филантропијата, бидејќи своето богатство од 56 милијарди долари го подарува за добротворни цели“. Луѓето што го знаеја Бил Гејтс како дете неможеа да си претпостават дека тој ќе стане толку богат во својот натамошен жживот. Тој го откри својот интерес за компјутери на рана возраст и ги напушти универзитетските студии за да ја формира една од најуспешните компании во светот и да помогне во почнувањето на една нова технолошка ера.Но, бизнисот и технологијата не го дефинираат целосно лидерот на „Мајкрософт“. Во 2000 година Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда ја основаа фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“. Оваа фондација била посветена на борбата против сиромаштијата, гладот и болестите во светот. Фондацијата планира да подари милијарди долари за изнајдување
Карактеристика Вредност
Kатегорија Биографии и мемоари
Автор Џин Лесински
Издавач Бата Прес
Јазик Македонски
Година на објавување2012
Број на страници112

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Hannah Gadsby
1.599 МКД
Sačuvano u omiljne
1.799 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Anthony Daniels
1.499 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.39 MB