Последната девојка : мојата приказна за заробеништвото...
Антолог

Последната девојка : мојата приказна за заробеништвото...

Шифра на артикл: 006885
ISBN: 9786082433387
Код на производителот: 6885
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
5,66 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МИР ЗА 2018 ГОДИНА. ТРОГАТЕЛНА ИСПОВЕД НА НЕКОГАшНАТА ЗАРОБЕНИ:КА НА ИСЛАМСКАТА ДРѓАВА. Надија Мурад е родена во Кочо, мало језидско село на северниот дел од Ирак. ѓивеела опкруена со големо семејство и сонувала за тоа да стане наставничка по историја или да отвори свој салон за убавина. Во 2014 година, Исламската Драва го нападнала селото на Надија. Таа тогаш имала дваесет и една година и тука бил крајот на нејзиниот безгриен живот. Милитантите на Исламската Драва ги масакрирале селаните што одбиле да преминат во ислам. Мајката на Надија била една од осумдесетте постари ени што биле егзекутирани, а нејзините браќа меЌу стотината маи што биле убиени во еден ден. Заедно со илјадниcи девојки, Надија е однесена во Мосул за да стане сексуална робинка. Кога конечно успеала да избега, лутала по улиcите на Мосул додека не пронашла спас во едно семејство сунитски муслимани, чиј најстар син си го ризикувал животот за да ѝ помогне.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Биографии и мемоари
Автор Надија Мурад
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници308

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Alan Riding
Цена 1.799 МКД
29,11 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Annie Ernaux
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : David Bailey
Цена 799 МКД
12,93 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 1.099 МКД
17,78 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Britney Spears
Цена 1.799 МКД
29,11 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Countess Of Carnvarvon
Цена 1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Frankie Dettori
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Angela Hart
Цена 599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jen Waite
Цена 999 МКД
16,17 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.17 MB