Комунистичка интима
Антолог

Комунистичка интима

Шифра на артикл: 044307
ISBN: 9786082434629
Код на производителот: 44307
Достапно веднаш
0 МКД
500 МКД
500 МКД
8,09 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Со Комунистичка интима, Јасна Котеска открива општество целосно изградено врз сомневање и страв и врз монопол над реалноста. Тоа е книга за контролираниот живот на нејзиниот татко, истакнатиот македонски поет Јован Котески (1932-2001), кого државните тајни служби го следеа повеќе од 40 години. Неговото тајно досие именувано Интимист е болна метафора за интимноста, која државата ја смета за непријател број еден, за кого плаче гласно кога е сам или молчи кога сите други во толпата зборуваат се сметаат за знаци на потенцијална опасност. Нејзиниот татко, кој своето досие Интимист иронично го преименува во Биографија на пријателите, беше ослободен од затвор благодарение на јавните залагања на Ален Гинсберг, кој ја посети Македонија во 1986 година. Сепак, тајните служби продолжија безмилосно да ги бележат движењата и разговорите на Котески. Државата се надевала дека ќе создаде свест за самоцензура кај поетот во сите работи, освен во естетиката. Јасна Котеска ја засилува својата личн
Карактеристика Вредност
Kатегорија Биографии и мемоари
Автор Јасна Котеска
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2021
Број на страници464

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Annie Ernaux
699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : David Bailey
799 МКД
12,93 EUR
Sačuvano u omiljne
1.099 МКД
17,78 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Britney Spears
1.799 МКД
29,11 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Countess Of Carnvarvon
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Frankie Dettori
699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Angela Hart
599 МКД
9,69 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.02 MB