Балкански наративи
Издавачки центар ТРИ

Балкански наративи

Шифра на артикл: 008752
Баркод: 97806082305783
Код на производителот: 8752
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
5,66 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Книгата Балкански наративи на Катиcа улавкова ги демистифиcира стереотипите на Балканот низ призма на неговите митски епски културни историски и политички наративи (Црн Бог Црна Арапина Болен Дојчин Лепа Ангелина Одисеј Пенелопа Крале Марко мртвиот брат кој воскреснува). Критичкото толкување на балканските стеротипи на насилството, варваризмот и верноста, на „бурето барут“, „Пандорината кутија“ и „папокот на светот“, вклучува скептичност, но и визија. Скептичноста се однесува на конзервативните системи на вредности, а визијата – на новите развојни стратегии, интеркултурните. Балкански наративи го ревидира доминантниот културолошки дискурс за Балканот и ја сугерира потребата од ревизија на актуелните геополитички пристапи спрема Балканот (конcептот на балканизаcија или „раздели па владеј“). Зашто балканскиот хронотоп е клуч за декодирање и решавање на многу соcијални и меЌуетнички констелаcии во современа Европа, онаа која е од другата страна на балканското гето!
Карактеристика Вредност
Kатегорија Есеи
Автор Катица Ќулавкова
Издавач Издавачки центар ТРИ
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници334

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Есеи 096088
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Есеи 063712
Автор : Leslie Jamison
Цена 1.099 МКД
17,78 EUR
Sačuvano u omiljne
Есеи 093724
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Есеи 093665
Цена 1.099 МКД
17,78 EUR
Sačuvano u omiljne
Есеи 061413
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Есеи 060553
Цена 250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Есеи 978006
Автор : Milan Kundera
Цена 799 МКД
12,93 EUR
Sačuvano u omiljne
Есеи 051762
Автор : Marilynne Robinson
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Есеи 048972
Автор : Џорџ Орвел
Цена 499 МКД
8,07 EUR
Sačuvano u omiljne
Есеи 047800
Автор : Џорџ Орвел
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Есеи 046893
Цена 390 МКД
6,31 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.33 MB