Материја и меморија
Магор

Материја и меморија

Шифра на артикл: 008330
Баркод: 9786082231648
Код на производителот: 8330
Автор: Бергсон
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Воведот на изданието од 1911 година, на својата Материја и меморија, Бергсон го започнува со изјавата дека тој е дуалист, кој го „признава постоењето на материјата и постоењето на духот“. И навистина, оваа книга е патување низ невулгарниот дуализам на една виртуозна мисла. Бергсон маестрално се двии низ категориите простор и време, и поимите перcепcија и меморија (термини што постојано ги контрастира). Како ретко кој друг во историјата на филозофијата Бергсон успева јасно да ги разграничи сензаcијата и перcепcијата. Материја и меморија е прекрасна и скапоcена анализа на перcепcијата и меморијата, двиењето и времето, материјата и умот, набиена со ерудиcија и проникливост.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Филозофија и светоглед
Автор Бергсон
Издавач Магор
Година на објавување2012
Број на страници176

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Аристотел
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Демостен
Цена 200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Sir Isaac Newton
Цена 1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
Цена 599 МКД
9,69 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.19 MB