16 мај (четврток) / 19 часот / „Литература.мк“, „Дајмонд мол“
Автор: Зоран Анчевски
Промотор: Венко Андоновски
Модераторка: Оливера Ќорвезироска
Поемата „Коњски житија“ на Зоран Анчевски, што е во издание на „Арс Ламина“, е бравурозно и неповторливо дело. Единица мера за оние што доаѓаат во македонската книжевност, без разлика дали сакаат да галопираат или да каскаат низ неа... „Коњски житија“ е вистински дијамант на нашето поетско творештво.

16 мај (четврток) / 20 часот / „Литература.мк“, „Дајмонд мол“
Настапуваат: Јани Костурски (вокал), Маја Капсарова (бас гитара) и Ѓоле Грујовски (гитара)
Скопскиот состав „Акварела“ (Aquarela) ќе ги изведе најубавите боса нова стандарди. Симболично, името на „Акварела“ означува океанско-сина боја, што истовремено е и наслов на еден од најпознатите џез-стандарди од Латинска Америка – „Aquarela do Brasil“ од Ари Баросо... во тон со музиката што ја негува оваа група – бразилски џез и боса нова.

17 мај (петок) / 21 часот / „Литература.мк“, „Дајмонд мол“
Настапуваат: Ѓоле Грујовски (гитара), Јован Цветковиќ (пијано), Дионис Стратров (бас), Петар Колевски (кларинет и саксофон) и Михаил Мишко Парушев (тапани)
Џез-музичарот Мишко Парушев со својот состав „Парусион груп“ премиерно ќе го изведе новиот материјал „Feel The Grooves“, како и познати нумери од повеќе фази од неговото творештвото и композиции од проектот „Агол“. Групата ќе симулира инструменти, од гајда до гитарска дисторзија од тапан и слични егзотични ударни инструменти до силни бас-фреквенции. Од плачот на пијаното, до насмеани дрвени woodwind звуци.

20 мај (понеделник) / 19 часот / „Литература.мк“, „Дајмонд мол“
Авторка: Јована Матевска Атанасова
Изложба на илустрации од Симонида Филипова Китановска
Промотори: Оливера Ќорвезироска, Љупчо Маленко
„Шарени ириси“ е повеќе од само уште една сликовница. Таа е хибриден инклузивен проект на кирилица и на Брајова азбука, за она што се гледа и за она што не може да се види. Ова издание на „Арс Ламина“ е со текст на Јована Матевска Атанасова и акварелните илустрации на Симонида Филипова Китановска, кои длабоко и лирски продираат во една деликатна семејна состојба во која таткото е слеп и метафорично кажано: живее во очите на својата ќерка.
Промоцијата ќе биде проследена со изложба на акварели од уметницата Симонида Филипова Китановска, кои ќе бидат поставени во „Кафе Литература“.

21 мај (вторник) / 19 часот / „Литература.мк“, ул. Македонија“
Автор: Никола Николиќ
Промоторка: Румена Бужаровска
Модераторка: Оливера Ќорвезироска
„Атакама“ од црногорскиот писател Никола Николиќ, во издание на „Арс Ламина“, е збирка од 15 раскази, длабоко нурнати во современите појави и проблеми на нашето време. Николиќ ги осветлува темнините за кои обично се молчи, директно и крајно отворено. Иако се вика „Атакама“, како чилеанската пустина, збирката бескомпромисно го опфаќа црногорското милје, метафорично потпирајќи се на пустините и сушите во сите нас.

22 мај (среда) / 19 часот / „Литература.мк“, „Сити мол“
Тематскиот интерактивен настан за фанови, во чест на денот на раѓањето на славниот шкотски писател сер Артур Конан Дојл (22 мај 1859 – 7 јули 1930), автор на серијалот за славниот детектив Шерлок Холмс. На настанот ќе бидат претставени едицијата „Шерлок Холмс“ во издание на „Арс Ламина“, во која се застапени девет новопреведени наслови со нов дизајн на корици од илустраторката Александра Софрониевска, која ќе биде дел од настанот. Исто така, ќе биде претставен и серијалот „Шерлок Холмс за деца“ – со десет книги за генијалниот детектив, адаптирани за најмладите читатели.

23 мај (четврток) / 20 часот / „Литература.мк“, „Дајмонд мол“
Настапува: Марјан Георгиевски
Популарниот битолски стендап-комичар Марјан Георгиевски ќе ја изведе својата монодрама „Железно небо“, од која произлезе и неговата прва книга, со ист назив, во издание на „Арс Ламина“. Со театарската изведба тој ќе ја промовира книгата што е современа, „љубовна“ приказна за седум љубовни парови. Секоја приказна е раскажана од две страни, од агол на секој од партнерите.

24 мај (петок) / 21 часот / „Литература.мк“, „Дајмонд мол“
Настапуваат: Јасна Трпкова (вокал), Дарко Јованов (гитара), Зоран Павлоски (бас), Павел Ренџов (тапани) и Петар Христов (саксофон и кларинет)
Во чест на Денот на сесловенските просветители – светите Кирил и Методиј, еден од најнадежните македонски музички состави ќе отсвири џез на кирилица.

27 мај (понеделник) / 20 часот / „Литература.мк“, „Дајмонд мол“
Преку проекција на краток документарен филм за почетоците и развитокот на фанк-музиката и нејзиното влијание, ќе се запознаеме со најважните настани од втората половина на 20 век. Музичката едукација ќе биде предводена од Џорџ Цветковски, кој во улога на диџеј ќе нѐ однесе на звучно патување преку внимателно одбрани винил плочи.

29 мај (среда) / 18 часот, „Литература.мк“, „Дајмонд мол“
Настапуваат: Стефан Илиев (труба), Јордан Колевски (труба), Благоја Василевски (хорна), Никола Ристевски (тромбон) и Александар Ниниќ (туба)
„Фамилија Металковци“ е едукативен концерт на музичарите од групата лимени дувачки инструменти во оркестарот на Македонската филхармонија. Преку овој интерактивен проект музичарите ја запознаваат помладата публика со специфичноста и карактерноста на секој од инструментите што припаѓаат на оваа оркестарска група.

30 мај (четврток) / 19 часот / „Литература.мк“, „Скопје сити мол“
Книжевната едиција „Порта Европа“ е сочинета од шест извонредни прозни остварувања од млади европски автори, добитници на Европската награда за книжевност, преведени на македонски јазик од најдобрите преведувачи во Македонија. На изложбата инспирирана од проектот „Порта Европа“ ќе бидат претставени сите фази на проектот: победничките креативни решенија на кориците, реализираните активности, постери, како и разделници од рачно изработена хартија.

31 мај (петок) / 21 часот / „Литература.мк“, „Дајмонд мол“
Го нарекоа скриен гитарски бисер, а за секој негов концерт секогаш се бара место повеќе. Таков е Мухамед Ибрахими, скромен, но маестрален на сцената. Тој својата гитара (мандолина, саз итн.) ја третира на многу неконвенционален начин, мошне интуитивен и инспиративен. Неговите композиции се автентична мешавина на повеќе музички стилови, како блуз, рок или амбиентален, но длабоко вкоренети во ориенталната (суфи) традиција и балканскиот фолклор.

3 јуни (понеделник) / 19 часот / „Литература.мк“, „Ист гејт мол“
На оваа изложба посетителите ќе имаат можност да ги погледнат најубавите илустрации од книгите за деца во издание на „Арс Ламина“: „Си беше еднаш“ (Наталија Лукомска), „Нови бајки од Македонија“ (Орце Нинески), „Рокчето“ (Анета Илиевска), „Девојче и мече“, „Девојчето и градот“, „Рекичето што сакаше да порасне“... (Ване Костуранов), „Бајки од Македонија“ (Катерина Николовска), „Мачката Мара шубара“ (Иванка Ниба), „Шила“ (Калиопи Трпчева).

5 јуни (среда) / 20 часот / „Литература.мк“, „Дајмонд мол“
Игра: Лео Поповиќ
Режија: Тамара Стојаноска
„Пингвинот“ е интерактивна експериментална монодрама во која заедно со публиката ќе се потсетуваме на обичните мали моменти за кои вреди да се живее. Претставата е работена според авторски текстови на тимот, текстови на Данкан Мекмилан и Џони Донахjу и документарни материјали на Вернер Херцог. Се става фокус на теми околу менталното здравје, што симболично се поврзува со пингвините. Претставата е во продукција на театарот „Златен Елец“.

6 јуни (четврток) / 19 часот / „Литература.мк“, „Ист гејт мол“
Авторка: Маја Мишевска
Промоторка: Бисера Бендевска
Серијалот сликовници од младата авторка Маја Мишевска, илустрирани од познатиот илустратор Тхе Мичо, се минијатурни бравури за предизвиците во растењето на секое дете. „Мравката Тони“, „Бумбарот Боби“, „Гасеницата Кики“, „Бувот Оли“, „Делфинот Дуле“, „Слонот Кире“ и „Коњчето Искра“ нè учат за упорноста, другарството и дружељубивоста, за храброста, љубезноста и фантазијата на најубав можен начин – нежно и со многу љубов.

8 јуни (сабота) / 21 часот / „Литература.мк“, „Дајмонд мол“
Настапуваат: Илина Лазаревска (вокал), Нино Недевски (гитара), Марјан Панговски (бас), Петар Лукиќ (клавијатури), Горан Попоски (тапани), Кирил Кузманов (саксофон) и Трајче Велков (труба)
„The Wild Bunch“ се еден од првите блуз-состави во Македонија, формирани во март 1996 година. На почетокот, групата е под големо влијание на британската „бела“ блуз-сцена, но со текот на времето и откривањето на делата на старите блуз-мајстори како Роберт Џонсон, Мади Вотерс, Вили Диксон и слични, таа сè повеќе се доближува во својот израз до т.н. „рутс-блуз“. Со изразит авторски печат, обработува ретки теми од блуз музиката.

10 јуни (понеделник) / 20 часот / „Литература.мк“, „Дајмонд мол“
Настанот посветен на соул-музиката ќе почне со документарен филм за почетоците на овој музички правец. Во продолжение, Дарко Марковски, кој повеќе од 30 години е препознатлив диџеј, радиоводител, продуцент и промотор, ќе понуди суптилен микс од соул, класични џез-мелодии, преку занесен грув претопен со популарни, но и алтернативни соул-вокали. На моменти музика за танцување со помош на диско-линии од седумдесеттите и фанк-ерата, а на моменти и современ трип-хоп бит. Еклектичен микс на музички стилови што секогаш ги дополнуваат плеј-листите на влијателните џез радиопрограми. 

12 јуни (среда) / 20 часот / „Литература.мк“, „Дајмонд мол“
Игра: Александар Микиќ
Комедијата „Торонто експрес“ со Александар Микиќ во главната улога е работена според мотивите од книгата „Торонто експрес (Тибам штркот)“ на авторот Зоран Спасов-Ѕоф. Станува збор за документаристичка стрип-проза, „водич за идните печалбари и тазе имигранти“, или литерарен прирачник за заминување, но и за враќање од Канада. Напишана на скопски сленг, книгата нуди една нова форма на модерно печалбарство, актуализирајќи го вековниот проблем на иселувањето.

13 јуни (четврток) / 19 часот / „Литература.мк“, „Дајмонд мол“
Најновото издание во едицијата „Македонски книжевни класици“ на „Арс Ламина“ е целокупното поетско творештво на Никола Маџиров, еден од најпознатите и најпреведуваните македонски поети во светот. Освен трите негови веќе култни поетски збирки, изданието ексклузивно содржи и десет нови песни (досега необјавени во книга)... Поезијата на Маџиров е пеена, музицирана и славена низ светот со најпознати музичари, групи и џез-оркестри од нашето време. Вечерта посветена на Маџиров го одбележува објавувањето на целокупното негово поетско творештво, но претставува и едно комплетно „враќање дома“ на неговиот успех расеан насекаде.

14 јуни (петок) / 21 часот / „Литература.мк“, „Дајмонд мол“
Настапуваат: Џијан Емин (гитара и вокал), Драган Гиновски-Гино (гитара), Георги Шарески (гитара), Дарко Мучев-Мучо (бас-гитара) и Гоце Стевковски (тапани)
Групата „Шлиц“ (Schlitz), која ја предводи нашиот музички феномен Џијан Емин, ќе ја видиме во една поинаква светлина со сосема нов, автентичен и уникатен проект преку изведба на мешавина од арт рок и џез од мултимедијалниот проект „Диши љубов“, по текст на Тина Иванова и сценско-музичкиот перформанс „Улица“ создаден на текст од Славко Јаневски.
„Диши љубов“ пее за љубовта, за Скопје, зборува за две суштински појави без кои човекот не би можел да опстои – воздухот и љубовта. Музиката и лириката ја поседуваат онаа скопска, носталгична звучна естетика и влече корени од музиката од осумдесеттите и особено од музиката од деведесеттите години на минатиот век создавана во САД и Велика Британија.

 

 

 


*За присуство на концертните и театарските настани потребна е влезница и резервација на 070/585-021. Билетите се достапни во „Литература.мк“ книжарниците во Скопје и преку www.literatura.mk.