Келтскиот самрак
Бегемот

Келтскиот самрак

Шифра на артикл: 000197
ISBN: 9786084718192
Код на производителот: 197
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
200 МКД
3,24 EUR
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Имав желба, како и секој уметник, да создадам малечок свет од прекрасните, пријатните и значајните нешта во овој расипан и тромав свет и да го прикажам како визија дел од лицето на Ирска на сите мои луѓе кои ќе погледнат онаму каде што ќе им повелам. Вака започнува Келтскиот самрак на В.Б. Јејтс, големиот вљубеник во мистичното и натприродното, кој талка по руралните делови на Ирска во потрага по народни преданија. Приказните кои ги запишал во Келтскиот самрак коренот го влечат од богатата ирска митолошка традиција и раскажуваат приказни за самовили, ѓаволи, селски духови, русалки и митски поети. Јејтс не е обичен запишувач на ирските народни преданија. Тој е заинтересиран за светот на окултното, верува во спиритуалниот свет, ја сфаќа суштината на ирската традиција, па дури и самиот се труди да стапи во контакт со натприродното.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Вилијам Батлер Јејтс
Издавач Бегемот
Јазик Македонски
Година на објавување2014
Број на страници156

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Иво Андриќ
Цена 650 МКД
10,52 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
Цена 899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
Цена 199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
Цена 2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.22 MB