Гилгамеш
КСЦ Полица

Гилгамеш

Шифра на артикл: 001001
Баркод: 9786084780236
Код на производителот: 1001
Издавач: КСЦ Полица
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
4,05 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Сумеро-вавилонскиот еп „ Гилгамеш“ е најстарото литературно дело за кое знае книжевната наука во светот. Времето на неговото создавање на специјални глинени плочи научниците го датираат во ХИЏ или ХХ век пред н.е., што значи дека овој еп е создаден неколку векови порано од славните Хомерови епови, како и од сите други познати древни дела („Веди“ итн.).Епот е создаден и е напишан на јазикот на Сумерите, народ кој тогаш бил населен во долниот дел на Месопотамија, меѓу реките Тигар и Еуфрат, па се смета дека токму Сумерите се зачетници на најстарата зачувана култура и творци на првото писмо во историјата на човештвото, а јунакот кој цел жживот бил во потрага по човечката бесмртност, ќе стане бесмртен во светската литература.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Средно образование
Издавач КСЦ Полица
Јазик Македонски
Година на објавување2016
Број на страници92

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Хомер
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 120 МКД
1,94 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.42 MB