Сликата на Доријан Греј
Магор

Сликата на Доријан Греј

Шифра на артикл: 003034
ISBN: 9786082232058
Код на производителот: 3034
Автор: Оскар Вајлд
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Овој фасцинантно напишан роман во себе го содржи вечниот фаустовски мотивна безусловен „договор со ѓаволот“, со цел да се достигне идеалот на вечнатамладост и привлечност.Сфаќајќи дека еден ден неговата убавина ќе избледи, Доријан Греј изразува жел-ба да си ја продаде душата во замена за тоа да старее неговиот насликан портрет,а не тој. желбата му се остварува - тој престанува да старее. Започнува да водираспуштен жживот, а ефектите од тоа се рефлектираат врз портретот, кој му служикако потсетник за сите зла што ў ги нанесува на сопствжената душа. На крајот по-ради немоќта да се соочи со последиците од својот договор, Греј оди во целоснапропаст.Сликата на Доријан Греј е софистициран, но суров роман за постојаната желбана човекот за вечна младост и убавина, роман за несовршеноста на човекот и незапирливиот порив таа несовршеност да се надмине, но и роман за ограничените можности на човечката егзистенција.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Оскар Вајлд
Издавач Магор
Јазик Македонски
Година на објавување2013
Број на страници225

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Allison Galbraith
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.02 MB