Илјада и една ноќ, том 2
Магор

Илјада и една ноќ, том 2

Шифра на артикл: 003966
ISBN: 9786082232966
Код на производителот: 3966
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Илјада и една ноќ е една од најчитаните книги во историјата на човештвото, веднаш поБиблијата и Бајките на браќата Грим. Собирани и пренесувани со векови од Индија, Персија и низ целиот арапски свет, хипнотизирачките текстови од Илјада и една ноќ раскауваат реални и натприродни приказни за љубовта и бракот, за моќта и казната, за богатството и сиромаштијата, како и за бесконечните промени и пресврти на судбината. Приказните ги раскаува убавата и умна шехерезада. Таа се наоЌа во рацете на кралот шахријар, кој се има заречено дека секоја ноќ ќе убие по една девица. За да се спаси, шехерезада остроумно плете мреа од приказни, секоја вечер оставајќи го кралот во неизвесност за тоа како ќе заврши приказната, на тој начин продолувајќи си го животот за уште еден ден. Илјада и една ноќ е богат калеидоскоп од приказни исполнети со магија, мистицизам, еротизам и смеа, еден од најдобрите примери за возбудливоста на литературата и нејзината смисла.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Непознат автор
Издавач Магор
Јазик Македонски
Година на објавување2013
Број на страници517

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
Sačuvano u omiljne
500 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
Sačuvano u omiljne
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Идит Вортон
400 МКД
Sačuvano u omiljne
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Херман Хесе
300 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.33 MB