Три крста
Бегемот

Три крста

Шифра на артикл: 004906
ISBN: 9876084718862
Код на производителот: 4906
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
200 МКД
3,24 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Романот Три крста во италијанската книжевност се вбројува во оние дела што го обележале значајниот пресврт на границата меѓу веризмот, натурализмот и психоаналитичките алузии на симболизмот. Со нарацијата и стилот на Федериго Тоци се занимавале критичарите Борxезе, Дебенедети, Казола, како и писателите Калвино и Моравија, додека во егзистенцијалната нитка тој наликува на Кафка, Музил, Ман и Џојс. Иако Тоци не го познава Фројд, неговите описи на личности продорно се ткаат преку ракурсот на сиров и груб раскажувач, кој без многу книжевни инструменти го воведува читателот во тажните и тмурни реалности на човечката егзистенција. Светот во кој живеат ликовите на овој роман не е ни ведар ни спокоен, туку е сплет од лаги, похота, среброљубие и цревоугодие, вител е на измами и илузии, и на горчливи емотивни полнеи, кои ги водат кон тешки душевни состојби, кон болест и гибел, но конечно и кон себепознание и соочување со себеси, иако трагично и неповратно.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Фредериго Тоци
Издавач Бегемот
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници150

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Иво Андриќ
Цена 650 МКД
10,52 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
Цена 899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
Цена 199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
Цена 2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.2 MB