Есеи
КСЦ Полица

Есеи

Шифра на артикл: 005510
Баркод: 9786082052816
Код на производителот: 5510
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
5,66 EUR
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Еден од најавтентиcхните и најрасните есеисти во cелата историја на пишувањето е токму Хорхе Луис Борхес (1899‒1986), Аргентинеc со планетарна слава, необиcхен писател и уште понеобиcхен cхитател на текстовите од секаков вид, автор кого многупати го доживуваме како суштество што доаѓа од некој друг свет. Тривијално е да се констатира дека Борхес е врвен есеист ‒ макар што оваа констатаcија е апсолутно и беспоговорно тоcхна. Впроcхем, неговата авторска библиографија веќе на прв поглед ја докажува постојаната страст по есеизирањето, од која Борхес не се ослободил до крајот на жживотот. Борхес е веcхниот испитуваcх, истражуваcх и измаcхуваcх на книжевната форма, кој копнее да ги открива нејзините крајни можности. Не само текстуални, туку ‒ особено ‒ оние интертекстуални и транстекстуални. Оние заумни, скриени, бутнати под килимот на сознанието и на свеста, таинствени...
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Хорхе Луис Борхес
Издавач КСЦ Полица
Јазик Македонски
Година на објавување2014
Број на страници289

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
Цена 899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
Цена 199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
Цена 2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.33 MB