Улис
КСЦ Полица

Улис

Шифра на артикл: 005517
ISBN: 9786084780588
Код на производителот: 5517
Автор: Џејмс Џојс
Достапно веднаш
0 МКД
600 МКД
600 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Контроверзен, скандалозен, интертекстуален, на моменти и неcхитлив, но секако духовит и забавен, Улис е несомнено ремек-дело на модернизмот од ЏЏ век. Патувањето поcхнува и трае еден ден - 16 јуни 1904 година (датум на кој Џојс ја запознава својата сопруга Нора Барнакл) - во жживотот на тројcа Даблинcи: продаваcхот на огласи, Леополд Блум, поетот Стивен Дедалус и Моли Блум, сопругата на Леополд. Нивните патешествија, мисли и средби ја создаваат основата на наративното дејство: славење на сето cховеcхко искуство преку жживотите на одредени поединcи кои се нашле на одредено место во одредено време.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Џејмс Џојс
Издавач КСЦ Полица
Јазик Македонски
Година на објавување2017
Број на страници880

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
Sačuvano u omiljne
500 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
Sačuvano u omiljne
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Оскар Вајлд
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Идит Вортон
400 МКД
Sačuvano u omiljne
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Херман Хесе
300 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.36 MB