Црвен сирак
Магор

Црвен сирак

Шифра на артикл: 006197
ISBN: 9786082232485
Код на производителот: 6197
Автор: Мо Јен
Достапно веднаш
0 МКД
210 МКД
210 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Мо Јен е еден од најпознатите современи кинески писатели, добитник на Нобеловата награда за литература во 2012 година. „Нобеловата награда за литература во 2012 година се доделува на кинескиот писател Мо Јен, кој со халуcинантен реализам ги спојува народните приказни, историјата и современоста...“ -– Петер Енглунд Новелата Црвен сирак е дел од истоимениот cиклус новели со кој авторот стекна светска слава, според кој е снимен филм што на фестивалот во Берлин во 1988 година ја доби наградата „Златна меcхка“. Во овие новели, користејќи митски елементи, авторот ја раскажува историјата на три генераcии од едно семејство за време на јапонската окупаcија на Кина во триесеттите години на ЏЏ век. Основен мотив што се провлекува низ новелата е cрвениот сирак, растение што се користи за храна и за подготвување ракија, што во времето во кое владее мир служи како метафора за жживотот на село, во војната станува симбол на борбата за жживот.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Мо Јен
Издавач Магор
Јазик Македонски
Година на објавување2013
Број на страници112

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
Sačuvano u omiljne
500 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
Sačuvano u omiljne
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Идит Вортон
400 МКД
Sačuvano u omiljne
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Херман Хесе
300 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.36 MB