Пустина на љубовта
Магор

Пустина на љубовта

Шифра на артикл: 006200
ISBN: 9786082232218
Код на производителот: 6200
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Пустина на лјубовта е романескно истражување на лјубомората и несоодветно реализираната лјубов во која се задушуваат тројcа луѓе. Франсоа Моријак покажува одлиcхно познавање на длабоcхините на cховеcхката психа. Ликовите меѓу себе создаваат ситуаcија во која секој погрешно го разбира оној што го сака. Тие дејствуваат според сопствените импресии за другиот, а постојано прават погрешни проcени. Резултатот од тоа не е комиcхен туку трагиcхен. Наместо лјубовта да им даде можност за ослободување, таа всушност ги ограниcхува, ги сооcхува со пустината во себе и пустината на другиот, па никој не излегува среќен од ваквиот лјубовен триаголник. Текстот зраcхи со одредено студенило, а интензитетот на расcхекорот кај протагонистите предизвикува клаустрофобиcхно cхувство – нема излез од лјубомората, лјубовта и од задушувањето на другиот.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Франсоа Моријак
Издавач Магор
Јазик Македонски
Година на објавување2013
Број на страници168

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
Sačuvano u omiljne
500 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
Sačuvano u omiljne
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Идит Вортон
400 МКД
Sačuvano u omiljne
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Херман Хесе
300 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.36 MB