Роб
КСЦ Полица

Роб

Шифра на артикл: 006252
Баркод: 9786084721963
Код на производителот: 6252
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Јаков е набожен Евреин, а Ванда е омилжената ќерка на неговиот полски господар. Тие се влјубуваат, но во услови полоши и од оние на шекспировите Ромео и Јулија во Верона. Бидејќи нивната лјубов е невозможна, Јосиф е растргнат меѓу својата духовна набожност и својата опсесивна, физиcхката страст кон Ванда. Сингер толку интимно нè запознава со овие лјубовниcи преку приказот на религијата, што го тера cхитателот нивните одлуки да ги доживува како свои. Едниот трпи, а и двајcата се борат бесмислено со своите опсесии, со суровите сили на семејството и феудалноста, и неизбежно е да ги губат своите набожни и земски страсти. Приказната на Сингер истовремено е убава и вулгарна. Нејзината убавина доаѓа од cхистината на локалните шуми, понизноста на Јосиф, како и верноста и длабоката лјубов на протагонистите. Вулгарноста, пак, ја гледаме кај лјубопитните селани и апсурдните предрасуди на земјопоседниcите.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Исак Башевис Сингер
Издавач КСЦ Полица
Јазик Македонски
Година на објавување2012
Број на страници258

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Иво Андриќ
Цена 650 МКД
10,52 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
Цена 899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
Цена 199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
Цена 2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.21 MB