И коњите ги убиваат, зарем не?
Икона

И коњите ги убиваат, зарем не?

Шифра на артикл: 010709
ISBN: 9786082210810
Код на производителот: 10709
Достапно веднаш
0 МКД
399 МКД
399 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Објавувањето на романот-првенец на Хорас МекКој И коњите ги убиваат зарем не?, во 1935 година, беше проследено со пофалби од американската критика. Романот наиде на широк прием и во Франција, во круговите на уметничката и книжевната авангарда, особено меѓу егзистенцијалистите – Сартр и Симон де Бовоар го величале како пробој на егзистенцијалистичкиот роман од Америка, а авторот го сместувале рамо до рамо со Хемингвеј и со Фокнер. Во И коњите ги убиваат зарем не? авторот на вознемирувачки ладен, но брутален начин опишува еден маратон во танцување, којшто станува метафора за дејствувањето на капиталистичкиот систем во економска криза. Иако слични нехумани маратони денес веќе не постојат, во времето на економската криза во Америка биле многу популарни – можеле да траат со недели, а натпреварувачите биле принудени избезумено да танцуваат стотици часови, исцрпувајќи се до крајни граници, за да освојат награда и така барем привремено да побегнат од безнадежноста и безизлезот. Маратони во танцување веќе нема, но во духот на времето, најверојатно добивме помодни варијанти во облик на елиминациски „ријалити“ ТВ програми, каде што публиката, како некогаш на маратоните, се забавува гледајќи ја туѓата беда и надеж.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Хорас Меккој
Издавач Икона
Јазик Македонски
Година на објавување2013
Број на страници144

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
Sačuvano u omiljne
500 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
Sačuvano u omiljne
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Идит Вортон
400 МКД
Sačuvano u omiljne
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Херман Хесе
300 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.38 MB