Сидарта
Издавачки центар ТРИ

Сидарта

Шифра на артикл: 049718
ISBN: 9786082308319
Код на производителот: 49718
Автор: Херман Хесе
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Мудроста човек може да ја најде и да ја живее, со неа можат да се прават чуда! Сидарта е еден од најдобрите алегорични романи на светот. Приказна за духовното патување на едно момче кое има сѐ, но постојано чувствува дека нешто му недостига. Затоа и заминува во потрага по вистината, по аскетски пат кој го носи до одрекување од богатството, задоволството, привилегиите, кој првин го фрла во очај, а потоа го лекува со надеж. Барањето значи да се има цел, а наоѓањето значи да се биде слободен, отворен, без цел. Сидарта успева да се извлече од желбите и барањето, да стигне до духовно исполнување кое до ден-денес инспирира, воодушевува и влијае врз безброј генерации мислители, читатели, писатели и обични гости на овој свет. Нобеловецот Херман Хесе е синтеза на различни филозофии – источните религии, Јунговите архетипови, западниот индивидуализам и една неповторлива творечка мисла - сите обединети во единствена визија за животот изразена преку еден лик во потрага по вистината.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Херман Хесе
Издавач Издавачки центар ТРИ
Јазик Македонски
Година на објавување2022
Број на страници138

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
Sačuvano u omiljne
500 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
Sačuvano u omiljne
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Идит Вортон
400 МКД
Sačuvano u omiljne
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Херман Хесе
300 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.36 MB