Пирамида
Икона

Пирамида

Шифра на артикл: 052172
Код на производителот: 52172
Достапно веднаш
0 МКД
449 МКД
449 МКД
7,27 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Пирамидата е истовремено и историски и истражувачки роман за ужасот на неограничената моќ. Се случува во 2600 година п.н.е, во времето кога фараонот Кеопс размислува дали да се откаже од изградбата на пирамида во негова чест, но неговиот совет од мудреци го убедува да не го прави тоа. Пирамидата, како што му кажуваат тие, не е само гроб, туку парадокс: го држи египетскиот народ во крајна репресија. Пирамидата е столбот што ја држи моќта високо. Ако се заниша таа, сѐ ќе се урне. И така, најголемата пирамида почнува да се издигнува. Тоа е монумент којшто крши голем број луѓе коишто ги редат десетиците илјади камења. Таа е предмет на вистински и имагинарни заговори, на безмилосни чистки и неверојатни тортури. Тоа е чудовиште што ќе го проголта целиот Египет, пред да го проголта телото на Кеопс. Пирамидата е ремек-дело на кафкијанската параноја и орвеловото политичко пророштво. „Прогонувачко размислување за бруталноста на политичкиот деспотизам.“ Њујорк Тајмс „Огромна, длабока, опсесив
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Исмаил Кадаре
Издавач Икона
Јазик Македонски
Година на објавување2014
Број на страници164

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Allison Galbraith
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.05 MB