Ладнокрвно убиство
КСЦ Полица

Ладнокрвно убиство

Шифра на артикл: 057447
Код на производителот: 57447
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
4,05 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Ладнокрвно убиство е култен роман во американската и светската книжевност. Тој е предвесник на популарниот жанр криминалистички роман заснован врз вистински случки од реалноста. Романот ги опишува настаните поврзани со убиството на четири члена од богатото фармерско семејство Клатер во Канзас, опфаќајќи го периодот од денот на нивното убиство, до чинот на погубувањето на двајцата убијци. Романот покренува многу прашања за злосторството и казната, за американското општество, за судскиот систем, за смртната казна воопшто, за сексуалноста, судбината и отуѓеноста. Книгата може да се чита како факт, како фикција, како сурова критика на реалноста, или пак едноставно како примерок на вешта уметничка проза. Во романот Капоти успева да проникне длабоко во човечката психа и да ни ги објасни механизмите на функционирање дури и на луѓето најмногу неразбрани од општеството.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Труман Капоте
Издавач КСЦ Полица
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници331

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Lewis Sinclair
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Allison Galbraith
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.04 MB