Паѓаат старици
Бегемот

Паѓаат старици

Шифра на артикл: 096030
ISBN: 9786084869979
Автор: Данил Хармс
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Несреќни случаи,апсурдни случки,таинствени исчезнувања,неверојатни или неповрзани настани,убиства, тепачки.,итн., се вообичаените мотиви во кратките раскази на Хармс во кои дава гротескни и обездуховени слики на светот. Во неговите минијатури, необични настани се случуваат на секој чекор, понекогаш и во секоја реченица. Иако овие слики создаваат остар контраст меѓу сивото советско секојдневие и фантастичниот и апсурден Хармсов книжевен свет, тие прикажуваат една заедничка одлика на овие два света – исполнетоста со крвави настани. Неговите психолошки сведени ликови, претставени само со своите карикирани имиња, се претставници на „малите луѓе“, кои во книжевноста ги вовел Гогољ, но кај Хармс тие се карикатури и пародии што меѓусебно се онеспособуваат, осакатуваат и убиваат. Најпосле, и самото дејство во делата на Хармс е пародија на вообичаеното дејство во книжевноста, т.е. таа е сведена само на повторување неколку несмасни обиди на „малиот човек“ да изврши некоја основна работа.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Данил Хармс
Издавач Бегемот
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2024
Број на страници153

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
Sačuvano u omiljne
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Оскар Вајлд
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Идит Вортон
400 МКД
Sačuvano u omiljne
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Херман Хесе
300 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.36 MB