Магла и месечевина
Антолог

Магла и месечевина

Шифра на артикл: 063932
ISBN: 9786082437170
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
4,05 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Магла и месечевина“ е своевиден увод во подоцнежните дела на Селимовиќ, а дел од критиката го смета и како суптилна увертира за култниот „Дервишот и смртта“. Ова е приказна за млад селски пар кој во својот дом згрижува ранет партизан во текот на Втората светска војна. Ликовите се неверојатно психолошки прикажани, а трагичната нота демне над текот на дејството. „Магла и месечевина“ е едно од најдобрите дела со тематика од Втората светска војна – лирски, таинствен, суптилен и меланхоличен роман, но истовремено проникнат со еротски набој кој му дава дури и одредена контроверзна димензија. Ова е текст на молкот, кој чудесно се наметнува врз сè што ликовите зборуваат. Војната е вплетена и како општествена позаднина, но и како борба во самиот човек, бидејќи се прикажуваат човечките искушенија во немирни времиња, додека во совеста на ликовите се случува голем внатрешен судир. Меша Селимовиќ изјавил дека ова е негово артистички најуспешно дело.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Меша Селимовиќ
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2024
Број на страници112
Димензија13 x 20 cm

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Allison Galbraith
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
200 МКД
3,24 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.05 MB