Избрани раскази
Антолог

Избрани раскази

Шифра на артикл: 063944
ISBN: 9786082437316
Достапно веднаш
0 МКД
450 МКД
450 МКД
7,28 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Чехов е автор на околу 900 дела, најголемиот дел хумористични раскази, драми, новели и повести, кои се сметаат за класични творби на светската литература. Во расказите не прикажува големи историски настани и ликови. Приказните почнуваат секојдневно, за да го вовлечат читателот, но на крајот ефектите се секогаш моќни и предизвикуваат длабоки размисли и големи емоции. Прозата му е проткаена со хумор или со блага иронија и секогаш е присутна тагата која во подоцнежните дела преминува во резигнација и очај. Многумина го сметаат за еден од најдобрите автори на куси раскази во светот. Работел како лекар во текот на целиот живот, а паралелно се занимавал и со книжевност. Самиот изјавил: „медицината ми е сопруга, а литературата – љубовница“. Во оваа книга се поместени петте антологиски раскази и повести пишувани во опсег од десетина години: „Шега“ (1886), „Степа“ (1888), „Двобој“ (1891), „Павилјон број 6“ (1892) и „Човек во футрола“ (1898).
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Антон П. Чехов
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2024
Број на страници315
Димензија132 x 200 mm

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Allison Galbraith
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
200 МКД
3,24 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.03 MB