Бели мугри
Арс Ламина

Бели мугри

Шифра на артикл: 005583
Баркод: 9786082591575
Код на производителот: 5583
Автор: Кочо Рацин
Достапно веднаш
0 МКД
150 МКД
150 МКД
2,43 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
На 25 ноември во 1939 година во гратчето Самобор, во непосредна близина на Загреб во Хрватска, во печатницата на Драгутин Шпулер, излегла од печат стихозбирката Бели мугри од македонскиот поет и револуционер Кочо Рацин. Бели мугри претставува едно од најзначајните поетски дела во македонската современа литература, составена од 12 песни, меѓу кои Денови, Ленка, Тутуноберачите, Копачите, На Струга дуќан да имам...во кои доминираат социјалните и револуционерните теми. Насловот е симболичен - означува ново утро, нов почеток кој бил посакуван од работниците, аргатите, експлоатираните луѓе, а создадена е под влијание на народната поезија, како и на Зборникот на браќата Миладиновци. Бели мугри е дел од едицијата Лесно читливи лектири во издание на Арс Ламина - публикации.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Лектири и читанки за основно образование
Автор Кочо Рацин
Издавач Арс Ламина
Училишна година Девето одделение
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2018
Број на страници64

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Ana Frank
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Mato Lovrak
Цена 250 МКД
4,05 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.33 MB