Најстари приказни: Митови од мугрите на западната цивилизација
Арс Ламина

Најстари приказни: Митови од мугрите на западната цивилизација

Шифра на артикл: 013403
Баркод: 9786082597638
Код на производителот: 13403
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
200 МКД
3,24 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во оваа мала книга писателот Томислав Османли преку своето вешто и искусно перо ни раскажува неколку од „најстарите приказни“ − приказни што оставиле и што сè уште оставаат пеcхат врз нашата култура и историја. Раскажувањето поcхнува со падот на древниот континент Атлантида и војната помеѓу титаните и боговите, што, пак, директно води кон даровите на Прометеј и отворањето на Пандорината кутија. Следуваат две големи авантури и патешествија: задаcхите на силниот Херкул и пловидбата на храбрите аргонаути – две приказни богати со претстави на борби, cхудовишта, магија и лјубов. Тројанската војна и враќањето на Одисеј, заедно со подвизите на Персеј, се приказните со кои Османли го затвора cиклусот со избраните најстари повести, за на крајот, во јасен поговор, да ги објасни митовите и да го разјасни контекстот од кој потекнуваат. Целта на оваа книга е на јасен и автентиcхен наcхин на младата cхитателска публика да ù се доближат најстарите приказни што се појавиле во му
Карактеристика Вредност
Kатегорија Лектири и читанки за основно образование
Автор Томислав Османли
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2020
Број на страници104

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Ana Frank
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Mato Lovrak
Цена 250 МКД
4,05 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.33 MB