Партитури за оркестар на шест антологиски кореографии
Арс Ламина

Партитури за оркестар на шест антологиски кореографии

Шифра на артикл: 056900
ISBN: 9786082672632
Код на производителот: 56900
Достапно веднаш
0 МКД
500 МКД
500 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во оваа книга застапени се шест антологиски кореографии на ансамблот „Танец“, настанати во периодот од 1958 до 1968 година. Овие антологиски постановки прват ќе бидат дадени на јавоста во форма на целосен графички запис за сите инструменти вклучени во изведбите. Оригиналните музички обработки во ова издание се „иновирани“, сообразно составот на денешниот оркестар на ансамблот „Танец“, но притоа се задржани сите специфики што ги замислиле големите музички мајстори (во овој случај – Трајко Прокопиев и Ѓорѓи Димчевски). Со овие записи оркестрите во културно-уметничките друштва ќе имаат прецизен нотен запис за д аможат да се изведуваат овие бисери на македонската фолклорна традиција.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Музичка уметност
Автор Коловски Марко, Илиевски Дарко
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2021
Број на страници231

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

array(0) {
}
Memory Consumption is: 10.79 MB