Прирачник за проучување на природата
Чудна Шума

Прирачник за проучување на природата

Шифра на артикл: 041640
ISBN: 9786084938019
Код на производителот: 41640
Достапно веднаш
0 МКД
450 МКД
450 МКД
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Истражувањето и проучувањето на природата се најстарите човекови активности. Преку нив, тој ја спознавал територијата што ја населува, просторот во кој живее и се храни, како и живиот свет - флората и фауната. Но, денес, кога природата под влијанијата на човекот драстично се менува, потребно е повторно одблизу да се запознаеме со нејзините вредности и елементи. Преку посета на природата и едуцирање за сите живи организми, се поставуваат темелите за нејзината заштита. Овој прирачник во неколку поглавја дава практични совети и методи како можеме да го проучуваме живиот свет околу нас, при прошетка низ шума, пикник или дури посета на градскиот парк. Темите, таксономски поделени, даваат и насоки, но и пораки за важноста на живиот свет околу нас. Во овој прирачник, наменет за сите возрасти, претставени се методи од апликативната екологија преку кои читателот може да го проучува живиот свет. Почнување на истражувачки дневник, следење на промените на сезоната, набљудување инсекти
Карактеристика Вредност
Kатегорија Природа и авантура
Автор Кирил Арсовски Пржо
Издавач Чудна Шума
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2020
Број на страници102

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Rachel Carson
999 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.15 MB