Сеиобо таму долу
Издавачки центар ТРИ

Сеиобо таму долу

Шифра на артикл: 001188
ISBN: 9786082304489
Код на производителот: 1188
Достапно веднаш
0 МКД
450 МКД
450 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Јапонската божица Сеиобо во својата градина поседува праскино дрво кое цвета еднаш на секои три илјади години: неговите плодови даруваат бесмртност. Во Сеиобо таму долу ги сведочиме нејзините чести враќања во смртните предели поттикнати од потрагата по барем мигновена глетка на совршенство.Во романот на Краснохоркаи убавината го одразува – макар само краткотрајно – светото, иако ние најчесто не сме во состојба да се носиме со него. Сеиобо ни ја прикажува реставрацијата на една древна статуа на Будач ни го прикажува Перудјино како раководи со својот дуќанч јапонскиот но-актер додека ги вежба своите улогич фанатичниот влјубеник во барокната музика кој држи предавања пред грст остарени селанич туристите кои ја нарушуваат неповредливоста на ритуалите врзани за најсветото место за обожавање во Јапонијач чапјата како лови...Над сиве овие сцени, но и над многу други – распределени во согласност со низата на Фибоначи – лебди Сеиобо, наблјудувајќи го сиот тој свет под себе.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Ласло Краснахоркаи
Издавач Издавачки центар ТРИ
Јазик Македонски
Година на објавување2016
Број на страници397

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.37 MB