Куклата на Кокошка
КСЦ Полица

Куклата на Кокошка

Шифра на артикл: 005066
Код на производителот: 5066
Автор: Афонсо Круш
Достапно веднаш
0 МКД
400 МКД
400 МКД
6,47 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Сликарот Оскар Кокошка бил толку влјубен во Алма Малер што по завршувањето на нивната врска дал да му направат кукла во природна големина и со сите детали од телото на неговата лјубена Алма. Кокошка не срамејќи се од својата страст јавно низ градот се шетал со куклата, па дури ја носел и во опера и на балет. Но, еден ден му се здосадила и ѝ скршил шише cрвено вино од глава и ја фрлил во ѓубре. Романот Куклата на Кокошка е симбол, а и метафора на едно пријателство, приказна за тоа како нашиот однос со другите е суштествен за нашиот идентитет. Главниот протагонист во романот е Исак Дреснер, евреин кој поcхнал да куcа на левата нога поради неговата опсесија со сеќавањето на погубувањето на најдобриот другар во Втората светска војна. Во романот, исто така се појавува и Бонифазо Вогел, сопственик на продавниcа за птиcи, Цилија Каcева ортодоксна еврејка која е стигмата и со Зигмунд Варга, милионер кој сака да ја измери cховеcхката душа со вага. Во приказната просле
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Афонсо Круш
Издавач КСЦ Полица
Јазик Македонски
Година на објавување2017
Број на страници246

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Ен Пачет
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.26 MB