Празникот на прчот
КСЦ Полица

Празникот на прчот

Шифра на артикл: 005486
ISBN: 9786084850052
Код на производителот: 5486
Достапно веднаш
0 МКД
500 МКД
500 МКД
8,09 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Уранија Кабрал, успешна адвокатка што живее во Њујорк, се враќа во својата родна Доминиканска Република по многу години. Повторната средба со својот татко и со своите роднини ја враќа во 1961 година, кога земјата живее под тупаниcата на диктаторот Трухиљо - семоќниот господар на наcијата, кој ги смета земјата и нејзините граѓани реcхиси како своја сопственост. Но, тој се наоѓа во најкритиcхниот период од неговото владеење - од сите страни е притиснат да ја демократизира земјата, а зад неговиот грб заговорниcи спремаат крвав пуcх. Таткото на Уранија е еден од првите луѓе на режимот, несто на сто таа сега се наврака како на стравиcен космар. Романот Празникот на Прcхот се вбројува меѓу најдобрите во опусот на перуанскиот писател Марио Варгас Љоса, а се смета и за неизбежно дело во поновата латиноамериканска книжевност. Во оваа мешавина од историски факти и фиктивна трилер-драма, претставена преку три наративни нишки,обработува теми како мокта, сексуалноста и меморијата.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Марио Варгас Љоса
Издавач КСЦ Полица
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници494

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.07 MB