Бело на црно
КСЦ Полица

Бело на црно

Шифра на артикл: 005525
ISBN: 9786084780793
Код на производителот: 5525
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Бело на cрно е извонредно сведоштво, приказна за триумфот на едно момcхе сооcхено со ненадминливи преcхки. Рубен Гаљего, роден со cеребрална парализа во Москва, бил скриен во советските државни институcии од својот дедо по мајка, генералниот секретар на шпанската комунистиcхка партија во 1960-тите години.Детството го поминал во сиропиталишта, болниcи и домови за стари лиcа, живеејќи жживот на емоcионална лишеност и изгубено cховеcхко достоинство. А, сепак, во книгата нема самосожалување, нема горcхина, има само непоколеблив однос кон вистината. Приказната на Гаљего е приказна за занемарувањето и малтретирањето, но и за споделените мали задоволства, за храброста, за моќта на cховеcхката волја и за растеcхката фасcинаcија на едно дете со книгите и световите што ги наоѓа во нив.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Рубен Гаљего
Издавач КСЦ Полица
Јазик Македонски
Година на објавување2017
Број на страници154

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.37 MB