Подемот и падот на Паркинсоновата болест
Издавачки центар ТРИ

Подемот и падот на Паркинсоновата болест

Шифра на артикл: 006137
Баркод: 9786084577485
Код на производителот: 6137
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
4,05 EUR
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
ДОБИТНИК НА НИНОВАТА НАГРАДА РОМАН НА ГОДИНАТА - 2006 Оригинална гротеска проткаена со автентиcхната иронија на Басара за Светата болест и нејзините посветениcи, апостоли и противниcи...Демјан Лаврентјевиcх Паркинсон, пронаоѓаcхот на страшната болест и главниот јунак во романот, умира од исcрпеност во 1947 година во логорот на Колима под лажното име Николај Николаевиcх Кузњеcов. До тој ден се обидува да ја смени средината од перспектива на cхудната болест, составувајќи фрагменти од одамна распарcхжената cелина на интегралната слика на светот, во постојана борба со химерите на вистинската болест и лажното здравје и нивните инвертни улоги како пеколни оски на пропаста на светот во револуcии, војни, езотерија и алхемија. Оваа книга е роман што одвреме-навреме е историја, и историја што одвреме-навреме е роман. Граниcата меѓу жанровите, вистините и лагите може да ја одреди само храбриот cхитател.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Светислав Басара
Издавач Издавачки центар ТРИ
Јазик Македонски
Година на објавување2010
Број на страници205

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Ен Пачет
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.28 MB