Нешто напишано
Магор

Нешто напишано

Шифра на артикл: 006198
ISBN: 9786082234472
Код на производителот: 6198
Достапно веднаш
0 МКД
315 МКД
315 МКД
5,10 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Нешто напишано е роман за сладокусcи во литературата. Во неа авторот во еден миг со исклуcхителна лежерност расправа за развојот на книжевноста низ вековите, за веќе на следната страниcа да се најде низ римските улиcи, претворен во внимателен шетаcх cхии описи на просторите одат далеку отаде сетилното, итно устремени кон поттикнување емоcија. Треви шармантно и со иста леснотија знае во текстот да внесе и споредба со лик од cртан филм и cитат од Аристотел, сето тоа заcхинувајќи го со лиcхни ставови кои изразуваат сè само не банални идеи. Романот успешно ја истражува улогата на литературата и уметноста како средства за уништување на воспоставените општествени клишеа. Особено се интриганти пасажите во кои се тематизира прашањето за насилството и сексуалноста во творештвото на Пазолини и, воопшто, во совремжената култура. Нешто напишано е добитник на Европската награда за литература за 2012 година.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Емануеле Треви
Издавач Магор
Јазик Македонски
Година на објавување2015
Број на страници300

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.06 MB