Kлуб на обожаватели : [перифериски квартет]
Антолог

Kлуб на обожаватели : [перифериски квартет]

Шифра на артикл: 007869
ISBN: 9786082433561
Код на производителот: 7869
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Маргините на градот се преплавени со приказни. Друштвата што произлегуваат од нив сами по себе се книевни ликови. „Клуб на обоаватели“ донесува четири раскази во кои се раскауваат неколку необични судбини, смешни и полни со пресврти, судбини за неколку веќе средовечни другари од приградската населба Плинара. Педесетгодишниcите ги свлекоа фармерките, ги заврзаа слоените јазли на вратоврските, некои од нив тешко се разболеа и се соочија со фактот дека ветувањата биле празни и дека гротеската е единствжената работа што има шанси во светот што толку сериозно се занимава со работи што ним им изгледаат трагикомични. Со својот однос кон минатото и зборувањето за сегашноста, „Клуб на обоаватели“ потсетува на најдобрите страниcи на Трибусон, авторот што со своето чувство за доловување на стварноста и ивописноста на дијалозите ги исполнува cентралните простори на хрватската проза свртена кон секојдневјето.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Горан Трибусон
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници206

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.37 MB