Воспитувањето девојки во Чешка
Антолог

Воспитувањето девојки во Чешка

Шифра на артикл: 008314
ISBN: 9786082433585
Код на производителот: 8314
Автор: Михал Вивег
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Дејството во романот почнува кога писателот и наставник по чешки јазик и литература, Оскар, ја прифаќа понудата на локалниот бизнисмен, новопечен богаташ, да ѝ одри курс по креативно пишување на неговата постара ќерка Беата во текот на летниот распуст. Беата е нескротлива млада девојка што од револт дека нејзиниот татко насилно ја прекинува љубовната приказна со еден од неговите вработени со денови не разговара со никого. Тешката задача да ѝ предава на младата девојка што во потполност го игнорира духовитиот учител ја завршува повеќе од успешно, па дури и се вљубува. Поточно, Оскар развива еден комплексен однос, кој опфаќа емпатија, страст и инспираcија. Сатиричен приказ на чешкото посткомунистичко општество и првите тајкуни. Веројатно најуспешното дело на чешкиот автор, кого го споредуваат со Ник Хорнби, има и своја филмска екранизаcија од 1997 година.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Михал Вивег
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2019
Број на страници224

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.39 MB