Викенд
Или-Или

Викенд

Шифра на артикл: 008687
ISBN: 9786084525103
Код на производителот: 8687
Достапно веднаш
0 МКД
370 МКД
370 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Бернхард шлинк во својот роман “Викенд” не навраќа на една епоха и на животот на една генераcија, која некогаш ЈА симпатизирала вооружената ослободителна борба на земјите од таканаречениот трет свет. Во фокусот стои фигура, која по многу детали потсетува на терористот на РАФ, Кристиан Клар. Но во романот на шлинк не се работи за тероризам. Ослободениот затвореник, кој треба да го води разговорот за време на викендот е отсутен во мислите. Зборува, воопшто кога има било што да кае, како пред дваесет и пет години. Револуcионерниот патос е се уште присутен, иако здрвен и зараснат. Сепак Јерг има вана функcија. Неговото присуство ги присилува другите повторно да се конфронтираат со своите животни лаги.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Бернхард Шлинк
Издавач Или-Или
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2010
Број на страници205

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.37 MB