Прослава
Артконект

Прослава

Шифра на артикл: 037647
ISBN: 9786084852230
Код на производителот: 37647
Достапно веднаш
0 МКД
220 МКД
220 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Крајот на една војна навестува искуства на нови страдања, а секојдневието во кое борбата за преивување не остава многу простор за промена, ја покаува сета комплексност на човековото постоење, згусната во поетска, па дури и митска слика за крајот на просторот и времето. Во краткиот роман Прослава низ четири приказни, исполнети со симболи и изградени според митска матриcа, се доловени четири клучни епизоди од животот на главниот лик. Каракаш пишува во модернистички стил, заснован на лирски описи и алузии, карактеристичен за јунословенските литератури од средината на ЏЏ век, односно за времето во кое е сместено дејството на романот. Фрагментарно раскааните настани во романот го сликаат осамениот и суров секојдневен живот во едно изолирано планинско село, но прозата на Каракаш допира универзални теми кои се исклучително релевантни за современиот читател.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Дамир Каракаш
Издавач Артконект
Јазик Македонски
Година на објавување2020
Број на страници120

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.37 MB