Едно лето со Паскал
Или-Или

Едно лето со Паскал

Шифра на артикл: 044848
ISBN: 9786082610603
Код на производителот: 44848
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
200 МКД
3,24 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Трската што мисли, двете бесконечности, облогот или носот на Клеопатра: „Мисли“ содржат толку многу незаборавни изрази и слики. Паскал беше виртуоз на францускиот јазик, но најпрвин неспоредлив математичар и физичар, а потоа и филозоф и теолог кому му немаше рамен. Повеќето од неговите изреки се врежани во сеќавањето на секој Французин: „Вечната тишина на овие простори ме ужаснува“; „Кој сака да стане ангел, станува животно“; „Срцето има свои побуди, што за разумот се непознати“. Барем уште од Шатобријан, подзабораваме дека Мисли ги нудат основите на „Апологија на христијанската религија“, а Паскал за нас го претставува модерниот човек распнат помеѓу науката и верата, заробеник на трагичноста на скриениот Бог и на анксиозноста на човековата состојба. Би требало „во весникот да се стават, не знам,...Мисли на Паскал“, велеше Сван на Пруст. Тоа е на некој начин она што се обидовме да го сториме во ова Лето со Паскал. Писател и професор на Колеж де Франс, Антоан Компањон е автор на дела
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Антоан Компањон
Издавач Или-Или
Јазик Македонски
Година на објавување2021
Број на страници253

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.07 MB