Зимскиот крал
Муза

Зимскиот крал

Шифра на артикл: 047385
Баркод: 9786084906230
Код на производителот: 47385
Достапно веднаш
0 МКД
310 МКД
310 МКД
5,02 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Остап Сливински (1978) е еден од најистакнатите и највлијателните украински поети и книжевни работници на денешницата. По образование е славист, дипломирал, магистрирал и докторирал на Катедрата за славистика на Универзитетот во Лавов, а во моментов работи како професор на Катедрата за полска филологија во Лавов. Автор е на повеќе книжевни преводи од полски, бугарски, македонски, белоруски и руски јазик. Неговата поезија е преведена на околу 20 јазици. „Паметам, таму имаше еден мал, навистина, веќе беше адолесцент, но личеше како да има осум години, – и го праќаа кај нас со писма, уште, понекогаш предаваа сирење по него, или шеќер, се случуваше да дојде и сосема без ништо, но тоа значеше дека изгубил сè некаде патем, бидејќи никогаш не го пребаруваа на влезот, никогаш за нив тој не постоеше. И знаеш што си помислив: кога пишуваш песна, тоа е како да го праќаш малиот. И дури и да загуби сè, ќе дојде до оние што се од таа страна, како осамен неразбирлив знак, ќе дојде, за едноставно да помолчи со нив“.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Остап Сливински
Издавач Муза
Јазик Македонски
Година на објавување2021
Број на страници120

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Ен Пачет
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.37 MB