Осамената Калинка
Прозарт Медиа

Осамената Калинка

Шифра на артикл: 050258
ISBN: 9786082560229
Код на производителот: 50258
Автор: Синан Антун
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Младиот Џавад, роден во традиционално шиитско семејство на мијачи на тела во Багдад, решава да ја напушти семејната традиција, избирајќи да стане скулптор, да го слави животот наместо да тежнее кон смртта. Тој се запишува на Академијата за ликовни уметности во Багдад, во спротивност со желбите на неговиот татко и решава да го гради својот сопствен пат. Но, околностите на историјата диктираат поинаков развој на настаните. Диктатурата на Садам Хусеин и економските санкции од 1990-тите ја уништуваат социоекономската структура на општеството. Инвазијата во 2003 година и воената окупација ослободуваат невидено секташко насилство. Лешовите се нижат еден по друг, а Џавад му се враќа на неизбежното миење. Обучен како уметник кој ги обликува материјалите за да го претставува естетскиот живот, сега мора да размислува како смртта го обликува секојдневниот живот и телата на жителите на Багдад. Преку борбите на едно очајно семејство, романот на Синан Антун ни го покажува срцето на комплекснат
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Синан Антун
Издавач Прозарт Медиа
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2022
Број на страници286

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.38 MB